Ідейно художній аналіз вірша і досі сниться під горою



Урок літературного читання Тарас Шевченко «І досі сниться…»

Конспект уроку літературного читання для 4-го класу Тарас Шевченко «І досі сниться. » Урок містить кросворд, вірші для дітей, біографічні відомості автора тощо.

Урок літературного читання

Вчитель Христюк І.М.

4-Б клас

Тема: Тарас Шевченко «І досі сниться…»

МЕТА : Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т. Г. Шевченка, з красою, неповторністю і чарівністю його слова, значенням творчості поета для українського народу, викликати бажання пізнати його творчість самостійно; формувати і вдосконалювати навички виразного читання віршів напам’ять, вміння працювати в групах, аналізувати результати своєї роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, уміння словесно малювати картини до прочитаних творів; пізнавальну активність, критичне мислення, творчі здібності учнів; вчити дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, навчати інсценізації, перевтіленню; виховувати любов і повагу до світлого образу поета ─ мислителя і борця, до його творчості, гордість за духовну спадщину українського народу.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель: Добрий день, четвертий клас!

Дуже рада бачить вас!

На урок прийшли ми знову,

Працювати всі готові.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Мовленнєва розминка. Гра «допиши віршик» (слайд 2)

Ходить лісом їжачок,

В нього шубка з. (голочок)

Вночі їй завжди півник сниться.

Вона не курка, а. (лисиця)

У неділю на Хрещатик

Квочка вивела. (курчаток)

По дорозі жук повзе,

На спині листок. (несе)

Свиня навчала діточок:

— Вмивайте вранці. (п’ятачок)

Не знає Таня й досі,

Яка пора іде за літом. (осінь) І. Січовик

  1. Повідомлення теми уроку (слайд 3)

Наш урок присвячений великому поету України, творчість якого знають і люблять не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами.

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу.

─ Назвіть прізвище та ім’я цієї людини…(Т.Г.Шевченко)

ІІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання (слайд 4)
  • Які почуття виникали у малого хлопця під час оповідей дідуся у творі Володимира Барагура «Дід і малий Тарас»?

(Очей від діда не зводив; кожне слово пильно ловив; запалювалися вогником очі; сяяло радощами личко; серце жаль стискав; гордощі розпирали груди; легше ставало на серці; сидів, мов заворожений)

  1. Актуалізація знань учнів

Як називалася найперша збірка поетичних творів Т. Шевченка? ( Кобзар ) (слайд 5)

Чому поет вибрав саме таку назву? ( Кобзарем називали самого Шевченка. Кобзарями українці називали співців, народних поетів, які ходили селами і містами, складали і виконували народні пісні й думи, супроводжуючи грою на кобзі чи бандурі .)

  • Т.Шевченко ─ не тільки геніальний поет, а й великий художник. Він створив 835 картин. 278 з них не знайдено. Перед вами декілька його прекрасних картин.(слайд 6)

─ Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?

  1. Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях поета.(слайд 7)

1-учень: У нашій хаті на стіні _______________

Висить портрет у рамі,-

Він дуже рідний і мені,

Він стереже і хату, й нас,

Він знає наші болі.

Я добре знаю, це Тарас,

Що мучився в неволі.

Такий ріднесенький ─ дивись!-

Він мов говорить з нами,

Він на портреті, як живий,

Ось ─ ось і вийде з рами.

2-учень: Благословен той день і час, _________________

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами.

В похилій хаті, край села,

Над ставом чистим і прозорим,

Життя Тарасику дала

Кріпачка – мати, вбита горем.

3-учень: _________________9 березня 1814 року темної ночі перед світанком у селі Моринцях, що на Звенигородщині, в хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець — Тарас Шевченко .(слайд 8.1)

4-учень :____________ Безрадісним було дитинство Тараса.

Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком у пана. ( слайд 8.2 )

У тій хатині, у раю

Я бачив пекло… Там неволя,

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

5–учень : ____________Тарас ріс мовчазним, задумливим хлопцем. Його цікавило все: і залізні стовпи, що підпирають небо, і життя кріпаків. Часто він слухав розповіді кобзарів, що заходили в село, або розмови діда з односельчанами. Все це дуже хвилювало його душу. (слайд 8.3)

Інсценізація уривка з оповідання С. Васильченка

» Залізні стовпи»_____________________________( слайд 9)

( Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить на стіл біля портрета Т. Шевченка. До неї підходить хлопчик.)

Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?

Мати: Так, мій синочку, правда.

( Жінка сідає на лаву, хлопчик — біля неї, кладе голову на коліна матері.)

Хлопчик : А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, то свічка згасне, а зірочка падає. Бачив?

Хлопчик: Бачив, матусю, бачив…

Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати: Коли людина зла, заздрісна, її свічечка ледь- ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка світить ясно.

Хлопчик: Матусю, я буду добрим.

Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше!

Мати: Старайся, мій хлопчику.

(Гладить його по голові. Мати виходить, хлопчик замріяно дивиться на небо.)

6–учень :__________ Коли Тарас був юнаком, забрав його пан, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

7 –учень :______________ У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику виповнилося 11, помер і батько.

8–учень:________ Тринадцятий рік життя був найважчим для Тараса. На його плечі лягала дуже важка праця, під її тягарем він відчував себе набагато старшим.

Мені тринадцятий минало,

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало,

9 –учень:______________ Т Г. Шевченко прожив всього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. Десять років мучився він у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.

10-учень: ______________Ще з дитинства Т. Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові ─ його талант до малювання помітили видатні художники.

11–учень:______________ Коли Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі, його друзі – художники зібрали гроші і викупили друга з кріпацтва, так вони відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва .(слайд 10.4)

12 — учень:____________ Навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.

Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливалося на папері.

13 –учень:___________ Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого люду, але добре знав, що за це треба боротися.

14 – учень:_________ За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати. Його відправили на заслання в далекі степи Казахстану. Але і там Т. Г. Шевченко дуже сумував за Україною і продовжував писати вірші.

15 – учень :__________ У 1859 році ще раз, втретє і востаннє Т. Г. Шевченко відвідав Україну. Він мріяв оселитися в рідній країні, але доля не судила йому цього звичайного людського щастя.

16 – учень :___________ У 1861 році на Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета. Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева.( слайд 10.5)

Як умру, то поховайте

Серед степу широкого

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо вивчати поетичні перлини великого Кобзаря. Т. Г. Шевченко дуже любив свою рідну Україну-неньку. Перебуваючи на чужині, тужив за нею. Свою тугу виливав у вірші. На уроці ми опрацюємо вірш «І досі сниться: під горою. ».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «І досі сниться: під горою. » (с. 41-42) (слайд 11)

1. Виразне читання вірша вчителем

— Що наснилося поетові?

2. Словникова робота(слайд 12)

— Прочитайте стовпчики слів на одному мовному видиху.

— Що спільне в словах першого стовпчика? (Прикметники)

— Яке пестливе слово є в другому стовпчику?

Музична фізкультхвилинк а «Тече вода з-під явора »(слайд 13)

  1. Гра «Доберіть прикметники»(слайд 14)

Дитя (яке?) . (хорошеє, кучеряве, маленькеє) .

4. Робота в парі

— Прочитайте виразно вірш одне одному. Читаючи, звертайте увагу на межі речень і розділові знаки.

— Де зробите найдовшу паузу?

5. Виразне читання вірша учнями вголос

— Які дві картини зображено у вірші?

— З яким почуттям описує поет хату, матір?

— Які слова для цього вживає?

— Як члени родини ставляться одне до одного?

— Доведіть словами вірша.

6. Вивчення вірша за допомогою малюнків (мнемотехніка, прийом ейдетики) (слайд 15-18)

V. Підсумок уроку. Оцінювання

— Куди б не закидала доля Шевченка, він завжди пам’ятав та любив рідний край ─ Україну. Любіть і ви Україну, як любив її поет. Бережіть її, як берегли ваші діди та прадіди.

Читайте його твори ─ і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою.

Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях, посилаючи промені любові до природи, людини, рідного слова.

Шевченко ─ наша слава,

Наш пророк і наш співець,

І за волю, за державу

Богом даний нам борець.

2. Гра «Закінчи речення» (слайд 19)

  • Сьогодні на уроці я вчився.
  • Найбільше мені сподобалося.
  • Я дізнався.

VI. Домашнє завдання (слайд 20)

Виразно читати та вивчити вірш «І досі сниться…» (с. 41-42).

РОЗГАДАЙТЕ КРОСВОРД, ДІБРАВШИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА У ВІРШАХ Т. Г.ШЕВЧЕНКА

По горизонталі:

Неначе все на світі стало

І ми, жартуючи погнали

Соловейко в темнім гаї

  1. Тече вода з ─ під явора

Источник статьи: http://naurok.com.ua/urok-literaturnogo-chitannya-taras-shevchenko-i-dosi-snitsya-85295.html

І досі сниться під горою аналіз вірша

Урок літературного читання

Вчитель Христюк І.М.

4-Б клас

Тема: Тарас Шевченко «І досі сниться…»

МЕТА: Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т. Г. Шевченка, з красою, неповторністю і чарівністю його слова, значенням творчості поета для українського народу, викликати бажання пізнати його творчість самостійно; формувати і вдосконалювати навички виразного читання віршів напам’ять, вміння працювати в групах, аналізувати результати своєї роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, уміння словесно малювати картини до прочитаних творів; пізнавальну активність, критичне мислення, творчі здібності учнів; вчити дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, навчати інсценізації, перевтіленню; виховувати любов і повагу до світлого образу поета ─ мислителя і борця, до його творчості, гордість за духовну спадщину українського народу.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель: Добрий день, четвертий клас!

Дуже рада бачить вас!

На урок прийшли ми знову,

Працювати всі готові.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Мовленнєва розминка. Гра «допиши віршик» (слайд 2)

Ходить лісом їжачок,

В нього шубка з…(голочок)

Вночі їй завжди півник сниться.

Вона не курка, а…(лисиця)

У неділю на Хрещатик

По дорозі жук повзе,

На спині листок…(несе)

Свиня навчала діточок:

Не знає Таня й досі,

Яка пора іде за літом. (осінь) І. Січовик

  1. Повідомлення теми уроку (слайд 3)

Наш урок присвячений великому поету України, творчість якого знають і люблять не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами.

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу.

─ Назвіть прізвище та ім’я цієї людини…(Т.Г.Шевченко)

ІІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання (слайд 4)
  • Які почуття виникали у малого хлопця під час оповідей дідуся у творі Володимира Барагура «Дід і малий Тарас»?

(Очей від діда не зводив; кожне слово пильно ловив; запалювалися вогником очі; сяяло радощами личко; серце жаль стискав; гордощі розпирали груди; легше ставало на серці; сидів, мов заворожений)

  1. Актуалізація знань учнів

Як називалася найперша збірка поетичних творів Т. Шевченка? (Кобзар) (слайд 5)

Чому поет вибрав саме таку назву? (Кобзарем називали самого Шевченка. Кобзарями українці називали співців, народних поетів, які ходили селами і містами, складали і виконували народні пісні й думи, супроводжуючи грою на кобзі чи бандурі.)

  • Т.Шевченко ─ не тільки геніальний поет, а й великий художник.Він створив 835 картин. 278 з них не знайдено. Перед вами декілька його прекрасних картин.(слайд 6)

─ Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?

  1. Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях поета.(слайд 7)

1-учень: У нашій хаті на стіні _______________

Висить портрет у рамі,-

Він дуже рідний і мені,

Він стереже і хату, й нас,

Він знає наші болі.

Я добре знаю, це Тарас,

Що мучився в неволі.

Такий ріднесенький ─ дивись!-

Він мов говорить з нами,

Він на портреті, як живий,

Ось ─ ось і вийде з рами.

2-учень:Благословен той день і час, _________________

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами.

В похилій хаті, край села,

Над ставом чистим і прозорим,

Життя Тарасику дала

Кріпачка – мати, вбита горем.

3-учень: _________________9 березня 1814 року темної ночі перед світанком у селі Моринцях, що на Звенигородщині, в хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.(слайд 8.1)

4-учень:____________ Безрадісним було дитинство Тараса.

Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком у пана. (слайд 8.2)

У тій хатині, у раю

Я бачив пекло… Там неволя,

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

5–учень: ____________Тарас ріс мовчазним, задумливим хлопцем. Його цікавило все: і залізні стовпи, що підпирають небо, і життя кріпаків. Часто він слухав розповіді кобзарів, що заходили в село, або розмови діда з односельчанами. Все це дуже хвилювало його душу. (слайд 8.3)

Інсценізація уривка з оповідання С. Васильченка

” Залізні стовпи”_____________________________( слайд 9)

( Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить на стіл біля портрета Т. Шевченка. До неї підходить хлопчик.)

Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?

Мати: Так, мій синочку, правда.

( Жінка сідає на лаву, хлопчик – біля неї, кладе голову на коліна матері.)

Хлопчик: А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, то свічка згасне, а зірочка падає. Бачив?

Хлопчик: Бачив, матусю, бачив…

Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати: Коли людина зла, заздрісна, її свічечка ледь- ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка світить ясно.

Хлопчик: Матусю, я буду добрим.

Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше!

Мати: Старайся, мій хлопчику.

(Гладить його по голові. Мати виходить, хлопчик замріяно дивиться на небо.)

6–учень:__________ Коли Тарас був юнаком, забрав його пан, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

7 –учень:______________ У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику виповнилося 11, помер і батько.

8–учень:________ Тринадцятий рік життя був найважчим для Тараса. На його плечі лягала дуже важка праця, під її тягарем він відчував себе набагато старшим.

Мені тринадцятий минало,

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало,

9 –учень:______________ Т Г. Шевченко прожив всього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. Десять років мучився він у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.

10-учень: ______________Ще з дитинства Т. Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові ─ його талант до малювання помітили видатні художники.

11–учень:______________ Коли Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі, його друзі – художники зібрали гроші і викупили друга з кріпацтва, так вони відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва.(слайд 10.4)

12 – учень:____________ Навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.

Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливалося на папері.

13 –учень:___________ Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого люду, але добре знав, що за це треба боротися.

14 – учень:_________ За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати. Його відправили на заслання в далекі степи Казахстану. Але і там Т. Г. Шевченко дуже сумував за Україною і продовжував писати вірші.

15 – учень:__________ У 1859 році ще раз, втретє і востаннє Т. Г. Шевченко відвідав Україну. Він мріяв оселитися в рідній країні, але доля не судила йому цього звичайного людського щастя.

16 – учень:___________ У 1861 році на Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета. Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева.(слайд 10.5)

Як умру, то поховайте

Серед степу широкого

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо вивчати поетичні перлини великого Кобзаря. Т. Г. Шевченко дуже любив свою рідну Україну-неньку. Перебуваючи на чужині, тужив за нею. Свою тугу виливав у вірші. На уроці ми опрацюємо вірш «І досі сниться: під горою…».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «І досі сниться: під горою…» (с. 41-42) (слайд 11)

1. Виразне читання вірша вчителем

— Що наснилося поетові?

2. Словникова робота(слайд 12)

— Прочитайте стовпчики слів на одному мовному видиху.

— Що спільне в словах першого стовпчика? (Прикметники)

— Яке пестливе слово є в другому стовпчику?

Музична фізкультхвилинка «Тече вода з-під явора»(слайд 13)

  1. Гра «Доберіть прикметники»(слайд 14)

Дитя (яке?)(хорошеє, кучеряве, маленькеє).

4. Робота в парі

— Прочитайте виразно вірш одне одному. Читаючи, звертайте увагу на межі речень і розділові знаки.

— Де зробите найдовшу паузу?

5. Виразне читання вірша учнями вголос

— Які дві картини зображено у вірші?

— З яким почуттям описує поет хату, матір?

— Які слова для цього вживає?

— Як члени родини ставляться одне до одного?

— Доведіть словами вірша.

6. Вивчення вірша за допомогою малюнків (мнемотехніка, прийом ейдетики) (слайд 15-18)

V. Підсумок уроку. Оцінювання

– Куди б не закидала доля Шевченка, він завжди пам’ятав та любив рідний край ─ Україну. Любіть і ви Україну, як любив її поет. Бережіть її, як берегли ваші діди та прадіди.

Читайте його твори ─ і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою.

Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях, посилаючи промені любові до природи, людини, рідного слова.

Шевченко ─ наша слава,

Наш пророк і наш співець,

І за волю, за державу

Богом даний нам борець.

2. Гра «Закінчи речення» (слайд 19)

  • Сьогодні на уроці я вчився…
  • Найбільше мені сподобалося…
  • Я дізнався…

VI. Домашнє завдання (слайд 20)

Виразно читати та вивчити вірш «І досі сниться…» (с. 41-42).

РОЗГАДАЙТЕ КРОСВОРД, ДІБРАВШИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА У ВІРШАХ Т. Г.ШЕВЧЕНКА

Источник статьи: http://pixel-24.ru/i-dosi-snitsja-pid-goroju-analiz-virsha/

Аналіз вірша(тема,ідея, жанр, основна думка і художні засоби) «і досі сниться: під горою» тарас шевченко.

Ответы

Тема: поетичний сон ліричного героя про вимріяне щасливе життя селянської родини.

Головна думка: селянська родина заслуговує на щасливе життя.

Епітети: біленька хаточка, сивий дід, веселая мати, хорошеє внуча.

Порівняння: «сидить неначе й досі сивий дід коло хатиночки».

Зменшувальні суфікси (пестливі слова): біленька, хатиночки, маленькеє.

Повтори (рефрен): «І досі сниться: …».

Повтори (епіфора): «біленька хаточка. Сидить,… і спать несе. А дід сидить…».

Повтори: «цілує діда і дитя, аж тричі весело цілує».

Кількість строф: дві.

Рими: горою – водою, сидить – бавить, хати – мати, дитя – сидить, цілує – годує.

Борис Олійник дуже любив свою матір і присвячував їй безліч прекрасних віршів. Для нього матір була найріднішою і найдорожчою людиною на всій планеті, він цінував її і слухав її мудрі поради. Вірш ніби є гімном матері-великій трудівниці. Його вдячне серце виразило всю його щиру любов до матері у цьому вірші.

Вірш є дуже ліричним, ніжним, зворушливим, наповненим синівською любов’ю. Працьовита мати, яка втратила свої сили за свої довгі роки, все одно прагне все зробити чисто, навести порядок. Все життя вона вчила дітей уму-розуму, даючи корисні поради та настанови. Чесна і совісна, добра і ніжна мати – такою бачить її поет, і такою знають її діти та онуки. Сили її вже покидають, але вона продовжує любити свій народ, свій будинок, своїх дітей, свою Землю. Діти не хочуть, щоби вона йшла від них, але від смерті нікому не піти… І вона розуміє це. Старенька мати бажає їм доброти в їх серцях і чистої совісті. Ось як каже про це сам автор:

«Лишайтесь щасливі»,-
і стала замисленим полем
На цілу планету,
на всі покоління й віки.»

Тема вірша — розповідь про матір, яка все життя працювала і виховувала своїх дітей .

Його ідея — розвивати шанобливе ставлення дітей до своїх матерів, виховуючи в них почуття обов’язку і відповідальності.

У поезії Б. Олійника присутня вічна тема материнства, і вона набуває особливого розвитку в цьому творінні автора. Сам поет ріс без батька, тому він і знайшов ті найточніші слова-образи, які здатні були відтворити велич і красу його матері. Важлива в вірші тема символічного безсмертя, яку автор підносить читачам зовсім інакше, ніж інші письменники його часу.

Жанр вірша — філософська лірика. Твір змушує нас замислитися і поміркувати над багатьма питаннями життя.

Проблематика вірша — це відношення поета до матері, яке є як би віддзеркаленням його ставлення до Батьківщини.

Через окремі деталі, епітети та метафори, автор створює неповторний образ рідної Землі, свого краю, сивої матері:

«Посіяла людям
літа свої, літечка житом»,

«Навчила дітей,
як на світі по совісті жити»,

«Прибрала планету,
послала стежкам споришу»,

«Та я недалечко.
де сонце лягає спочити».

Источник статьи: http://0tvet.com/ukrajinska-literatura/question25814444

Урок літературного читання Тарас Шевченко «І досі сниться…»

Конспект уроку літературного читання для 4-го класу Тарас Шевченко «І досі сниться. » Урок містить кросворд, вірші для дітей, біографічні відомості автора тощо.

Урок літературного читання

Вчитель Христюк І.М.

4-Б клас

Тема: Тарас Шевченко «І досі сниться…»

МЕТА : Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т. Г. Шевченка, з красою, неповторністю і чарівністю його слова, значенням творчості поета для українського народу, викликати бажання пізнати його творчість самостійно; формувати і вдосконалювати навички виразного читання віршів напам’ять, вміння працювати в групах, аналізувати результати своєї роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, уміння словесно малювати картини до прочитаних творів; пізнавальну активність, критичне мислення, творчі здібності учнів; вчити дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, навчати інсценізації, перевтіленню; виховувати любов і повагу до світлого образу поета ─ мислителя і борця, до його творчості, гордість за духовну спадщину українського народу.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Учитель: Добрий день, четвертий клас!

Дуже рада бачить вас!

На урок прийшли ми знову,

Працювати всі готові.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Мовленнєва розминка. Гра «допиши віршик» (слайд 2)

Ходить лісом їжачок,

В нього шубка з. (голочок)

Вночі їй завжди півник сниться.

Вона не курка, а. (лисиця)

У неділю на Хрещатик

Квочка вивела. (курчаток)

По дорозі жук повзе,

На спині листок. (несе)

Свиня навчала діточок:

— Вмивайте вранці. (п’ятачок)

Не знає Таня й досі,

Яка пора іде за літом. (осінь) І. Січовик

  1. Повідомлення теми уроку (слайд 3)

Наш урок присвячений великому поету України, творчість якого знають і люблять не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами.

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу.

─ Назвіть прізвище та ім’я цієї людини…(Т.Г.Шевченко)

ІІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання (слайд 4)
  • Які почуття виникали у малого хлопця під час оповідей дідуся у творі Володимира Барагура «Дід і малий Тарас»?

(Очей від діда не зводив; кожне слово пильно ловив; запалювалися вогником очі; сяяло радощами личко; серце жаль стискав; гордощі розпирали груди; легше ставало на серці; сидів, мов заворожений)

  1. Актуалізація знань учнів

Як називалася найперша збірка поетичних творів Т. Шевченка? ( Кобзар ) (слайд 5)

Чому поет вибрав саме таку назву? ( Кобзарем називали самого Шевченка. Кобзарями українці називали співців, народних поетів, які ходили селами і містами, складали і виконували народні пісні й думи, супроводжуючи грою на кобзі чи бандурі .)

  • Т.Шевченко ─ не тільки геніальний поет, а й великий художник. Він створив 835 картин. 278 з них не знайдено. Перед вами декілька його прекрасних картин.(слайд 6)

─ Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?

  1. Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях поета.(слайд 7)

1-учень: У нашій хаті на стіні _______________

Висить портрет у рамі,-

Він дуже рідний і мені,

Він стереже і хату, й нас,

Він знає наші болі.

Я добре знаю, це Тарас,

Що мучився в неволі.

Такий ріднесенький ─ дивись!-

Він мов говорить з нами,

Він на портреті, як живий,

Ось ─ ось і вийде з рами.

2-учень: Благословен той день і час, _________________

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами.

В похилій хаті, край села,

Над ставом чистим і прозорим,

Життя Тарасику дала

Кріпачка – мати, вбита горем.

3-учень: _________________9 березня 1814 року темної ночі перед світанком у селі Моринцях, що на Звенигородщині, в хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець — Тарас Шевченко .(слайд 8.1)

4-учень :____________ Безрадісним було дитинство Тараса.

Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком у пана. ( слайд 8.2 )

У тій хатині, у раю

Я бачив пекло… Там неволя,

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

5–учень : ____________Тарас ріс мовчазним, задумливим хлопцем. Його цікавило все: і залізні стовпи, що підпирають небо, і життя кріпаків. Часто він слухав розповіді кобзарів, що заходили в село, або розмови діда з односельчанами. Все це дуже хвилювало його душу. (слайд 8.3)

Інсценізація уривка з оповідання С. Васильченка

» Залізні стовпи»_____________________________( слайд 9)

( Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить на стіл біля портрета Т. Шевченка. До неї підходить хлопчик.)

Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?

Мати: Так, мій синочку, правда.

( Жінка сідає на лаву, хлопчик — біля неї, кладе голову на коліна матері.)

Хлопчик : А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, то свічка згасне, а зірочка падає. Бачив?

Хлопчик: Бачив, матусю, бачив…

Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати: Коли людина зла, заздрісна, її свічечка ледь- ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка світить ясно.

Хлопчик: Матусю, я буду добрим.

Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше!

Мати: Старайся, мій хлопчику.

(Гладить його по голові. Мати виходить, хлопчик замріяно дивиться на небо.)

6–учень :__________ Коли Тарас був юнаком, забрав його пан, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

7 –учень :______________ У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику виповнилося 11, помер і батько.

8–учень:________ Тринадцятий рік життя був найважчим для Тараса. На його плечі лягала дуже важка праця, під її тягарем він відчував себе набагато старшим.

Мені тринадцятий минало,

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало,

9 –учень:______________ Т Г. Шевченко прожив всього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. Десять років мучився він у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.

10-учень: ______________Ще з дитинства Т. Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові ─ його талант до малювання помітили видатні художники.

11–учень:______________ Коли Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі, його друзі – художники зібрали гроші і викупили друга з кріпацтва, так вони відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва .(слайд 10.4)

12 — учень:____________ Навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.

Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливалося на папері.

13 –учень:___________ Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого люду, але добре знав, що за це треба боротися.

14 – учень:_________ За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати. Його відправили на заслання в далекі степи Казахстану. Але і там Т. Г. Шевченко дуже сумував за Україною і продовжував писати вірші.

15 – учень :__________ У 1859 році ще раз, втретє і востаннє Т. Г. Шевченко відвідав Україну. Він мріяв оселитися в рідній країні, але доля не судила йому цього звичайного людського щастя.

16 – учень :___________ У 1861 році на Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета. Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева.( слайд 10.5)

Як умру, то поховайте

Серед степу широкого

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо вивчати поетичні перлини великого Кобзаря. Т. Г. Шевченко дуже любив свою рідну Україну-неньку. Перебуваючи на чужині, тужив за нею. Свою тугу виливав у вірші. На уроці ми опрацюємо вірш «І досі сниться: під горою. ».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «І досі сниться: під горою. » (с. 41-42) (слайд 11)

1. Виразне читання вірша вчителем

— Що наснилося поетові?

2. Словникова робота(слайд 12)

— Прочитайте стовпчики слів на одному мовному видиху.

— Що спільне в словах першого стовпчика? (Прикметники)

— Яке пестливе слово є в другому стовпчику?

Музична фізкультхвилинк а «Тече вода з-під явора »(слайд 13)

  1. Гра «Доберіть прикметники»(слайд 14)

Дитя (яке?) . (хорошеє, кучеряве, маленькеє) .

4. Робота в парі

— Прочитайте виразно вірш одне одному. Читаючи, звертайте увагу на межі речень і розділові знаки.

— Де зробите найдовшу паузу?

5. Виразне читання вірша учнями вголос

— Які дві картини зображено у вірші?

— З яким почуттям описує поет хату, матір?

— Які слова для цього вживає?

— Як члени родини ставляться одне до одного?

— Доведіть словами вірша.

6. Вивчення вірша за допомогою малюнків (мнемотехніка, прийом ейдетики) (слайд 15-18)

V. Підсумок уроку. Оцінювання

— Куди б не закидала доля Шевченка, він завжди пам’ятав та любив рідний край ─ Україну. Любіть і ви Україну, як любив її поет. Бережіть її, як берегли ваші діди та прадіди.

Читайте його твори ─ і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою.

Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях, посилаючи промені любові до природи, людини, рідного слова.

Шевченко ─ наша слава,

Наш пророк і наш співець,

І за волю, за державу

Богом даний нам борець.

2. Гра «Закінчи речення» (слайд 19)

  • Сьогодні на уроці я вчився.
  • Найбільше мені сподобалося.
  • Я дізнався.

VI. Домашнє завдання (слайд 20)

Виразно читати та вивчити вірш «І досі сниться…» (с. 41-42).

РОЗГАДАЙТЕ КРОСВОРД, ДІБРАВШИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА У ВІРШАХ Т. Г.ШЕВЧЕНКА

По горизонталі:

Неначе все на світі стало

І ми, жартуючи погнали

Соловейко в темнім гаї

  1. Тече вода з ─ під явора

Источник статьи: http://naurok.com.ua/urok-literaturnogo-chitannya-taras-shevchenko-i-dosi-snitsya-85295.html

Ідейно художній аналіз вірша і досі сниться під горою

[Тарас Шевченко. Зібрання творів: У 6 т. — К., 2003. — Т. 2: Поезія 1847-1861. — С. 233; 688.]

І досі сниться: під горою

Меж вербами та над водою

Біленька хаточка. Сидить

Неначе й досі сивий дід

Коло хатиночки і бавить

Хорошеє та кучеряве

Своє маленькеє внуча.

І досі сниться, вийшла з хати

Веселая, сміючись, мати,

Аж тричі весело цілує,

Прийма на руки, і годує,

І спать несе. А дід сидить

І усміхається, і стиха

Промовить нишком: — Де ж те лихо?

І нищечком старий читає,

Перехрестившись, Отче наш.

Крізь верби сонечко сіяє

І тихо гасне. День погас

І все почило. Сивий в хату

Й собі пішов опочивати.

«І ДОСІ СНИТЬСЯ: ПІД ГОРОЮ. »

чистовий автограф у «Малій книжці» (ІЛ, ф. 1, № 71, с. 203 — 204);

чистовий автограф у «Більшій книжці» (ІЛ, ф. 1, № 67, с. 105).

Подається за «Більшою книжкою».

Автографи не датовані.

Датується за місцем автографа у «Малій книжці» серед творів 1850 р. (під № 12 у третьому зшитку за 1850 рік) та часом перебування Шевченка в Оренбурзі взимку й навесні 1850 р., до арешту 23 квітня, орієнтовно: січень — квітень 1850 р., Оренбург.

Найраніший відомий текст — автограф у «Малій книжці», куди вірш переписано, ймовірно, на початку 1850 року, не пізніше дня арешту поета 23 квітня, з невідомого автографа. В тексті наявна значна авторська правка. У 1858 р., не раніше 18 березня й не пізніше 22 листопада, Шевченко переписав вірш з деякими виправленнями, особливо наприкінці твору, до «Більшої книжки», текст якої остаточний.

Вперше надруковано в журналі «Основа» (1861. — № 11 — 12. — С. 3 — 4) за «Більшою книжкою»; рядок 22 поданий так: «І сам пішов опочивати», що збігається із списком Г. Н. Мордовцевої (ІЛ, ф. 3, № 1989, с. 511).

Вперше введено до збірки творів у виданні: Кобзарь Тараса Шевченка / Коштом Д. Е. Кожанчикова. — СПб., 1867. — С. 424, за першодруком.

З «Більшої книжки» твір переписано до списку невідомої особи з окремими, за свідченням О. Я. Кониського, виправленнями Шевченка кінця 50-х років XIX ст., що належав Л. М. Жемчужникову й тепер не відомий (Див.: Кониський О. Варіанти на декотрі Шевченкові твори // ЗНТШ. — 1901. — Кн. 1. — С. 8). Подані з нього фрагменти відповідають тексту «Більшої книжки».

Источник статьи: http://litopys.org.ua/shevchenko/shev2107.htm

«І досі сниться: під горою…»

Варіанти тексту

І досі сниться: під горою

Меж вербами та над водою

Біленька хаточка, сидить

Неначе й досі сивий дід

Під хатою, і забавляє

Біленька хаточка стоїть,

Неначе й досі сивий дід

Сидить під хатою, і бавить

Біленька хаточка. Сидить

Неначе й досі сивий дід

Коло хатиночки і бавить

Хорошее та кучеряве

Своє маленькеє внуча.

І досі сниться, вийшла з хати

Веселая дитини мати,

Прийма на руки і годує

І тихо весело цілує [?]

І досі сниться, вийшла з хати

Веселая дитини мати,

Аж тричі весело цілує,

Прийма на руки, і годує

І досі сниться, вийшла з хати

Веселая, сміючись, мати,

Аж тричі весело цілує,

Прийма на руки, і годує,

І спать несе. А дід сидить

І усміхнувшись собі тихо,

Та й думає – минуло лихо,

Таки поміг Господь дожить

До радості. Старий читає,

Перехрестившись, «Отче наш».

І усміхається, і стиха

Промовить нишком: – Де ж те лихо?

І нищечком старий читає,

Перехрестившись, Отче наш.

Крізь верби сонечко сіяє

І тихо гасне. День погас

І все почило. Сивий в хату

Й собі пішов опочивати.

Примітки

– чистовий автограф у «Малій книжці» (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 71, с. 203–204) [«Мала книжка»] ;

– чистовий автограф у «Більшій книжці» (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 67, с. 105).

Подається за «Більшою книжкою».

Автографи не датовані.

Датується за місцем автографа у «Малій книжці» серед творів 1850 р. (під № 12 у третьому зшитку за 1850 рік) та часом перебування Шевченка в Оренбурзі взимку й навесні 1850 р., до арешту 23 квітня, орієнтовно: січень – квітень 1850 р., Оренбург.

Найраніший відомий текст – автограф у «Малій книжці», куди вірш переписано, ймовірно, на початку 1850 року, не пізніше дня арешту поета 23 квітня, з невідомого автографа. В тексті наявна значна авторська правка. У 1858 р., не раніше 18 березня й не пізніше 22 листопада, Шевченко переписав вірш з деякими виправленнями, особливо наприкінці твору, до «Більшої книжки», текст якої остаточний.

З «Більшої книжки» твір переписано до списку невідомої особи з окремими, за свідченням О. Я. Кониського, виправленнями Шевченка кінця 50-х років XIX ст., що належав Л. М. Жемчужникову й тепер не відомий [Див.: Кониський О. Варіанти на декотрі Шевченкові твори // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – 1901. – Кн. 1. – С. 8] . Подані з нього фрагменти відповідають тексту «Більшої книжки».

Вперше надруковано в журналі «Основа» (1861. – № 11–12. – С. 3–4) за «Більшою книжкою»; рядок 22 поданий так: «І сам пішов опочивати», що збігається із списком Г. Н. Мордовцевої (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 3, № 1989, с 511).

Вперше введено до збірки творів у виданні: Кобзарь Тараса Шевченка / Коштом Д. Е. Кожанчикова. – СПб., 1867. – С. 424, за першодруком.

Подається за виданням : Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 2, с. 233 (канонічний текст), с. 480 – 481 (варіанти), с. 688 (примітки).

Сподобалась сторінка? Допоможіть розвитку нашого сайту!

Розмістіть посилання на цю сторінку
у своєму сайті / блозі / etc.

Скопіюйте код з поля «Код для вставки» і вставте його на своїй сторінці. Змініть його відповідно до ваших потреб.

Рекомендуйте цю сторінку своїм друзям
через соціальні мережі

© 2011 – 2021 М.І.Жарких (ідея, технологія, коментарі), автори статей

Передрук статей із сайту заохочується за умови посилання (гіперпосилання) на наш сайт

Число завантажень : 7 306

Якщо ви помітили помилку набору
на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою
та натисніть Ctrl+Enter .

Источник статьи: http://www.t-shevchenko.name/uk/Kobzar/1850/IDosiSnytsjaPidGoroju.html


Adblock
detector